World Space Week – Svjetski tjedan svemira u našoj školi

Svjetski tjedan Svemira (World Space Week) je manifestacija koju je 1999. godine Generalna skupština Ujedinjenih naroda odlučila obilježavati svake godine u razdoblju od 4. do 10. listopada. Ovi se datumi simbolično odnose na dva značajna događaja, lansiranje prvoga satelita u povijesti čovječanstva, Sputnika 1, koje se dogodilo 4. listopada 1957. godine, te potpisivanje Povelje o miroljubivom korištenju Svemira dana 10. listopada 1967. godine. World Space Week Asocijacija koordinira obilježavanje Svjetskog tjedna Svemira u svijetu pod upravom Ureda za poslove Svemira Ujedinjenih naroda (UN OOSA) koji se nalazi u Beču.

Tijekom obilježavanja Tjedna Svemira diljem svijeta se odvijaju manifestacije kojima se educira javnost o korisnosti svemirskih istraživanja te se kod mladih ljudi potiče ljubav prema znanosti, tehnologiji, inženjeringu i matematici.

Cilj projekta je potaknuti učenike na istraživanje svemira kao i razvijanje mašte i poduzetničkih ideja.

Popis država koje sudjeluju u ovogodišnjem obilježavanju tjedna svemira.

Naša škola sudjeluje u obilježavanju Svjetskog tjedna Svemira od 2013.godine.

Najbolje ideje dolaze baš od djece. Svoje ideje i maštu su pokazali u crtežima, prezentacijama, pričama. Sudjelovali su učenici PŠ Vrhovine, PŠ Ličko Lešće, PŠ Švica i 6c razred.

Pa tako imamo slastičarnice, hotele, restorane, ali i bolnice, mehaničarske radnje za svemirske letjelice, zološki vrt za astronaute koji su dugo u svemiru pa da ne zaborave zemaljske životinje, svemirska igraonica za male astronautiće, tvornicu slatkiša, mesnicu, a naše komunalno poduzeće je otvorilo podružnicu za otkup svemirskog otpada, naravno na Zemlji nije bilo radne snage pa su zaposlili vanzemaljce.

FOTO KNJIGA PROJEKTA

objavio: Ines Marković   datum: 15. 10. 2023.