PŠ Hrvatsko Polje

Crvenkapica i mi na Fortici

PŠ Hrvatsko Polje - Koračajući tragovima uskoka od Hercegovine pa do Senja, autorica projekta Senjska uskočka crvenkapa (od milja Crvenkapica) Marija Zudeningo ovih je dana zakoračila i dalje te je posjetila Otočac. Na otočkoj Fortici, uz veliki odaziv udruga, dječjih vrtića i škola iz Otočca i Brinja, upriličeno je spajanje izrađenih pačvoraka za divovsku uskočku kapu koja će se, nakon sakupljanja i spajanja 14 tisuća pačvoraka diljem Hrvatske, kao atrakcija postaviti na utvrdu Nehaj u Senju.

Mjesto druženja simboličnog je značenja jer su uskoci sagradili utvrdu na Fortici (po kojoj je brdašce i prozvano: tal. fortezza – utvrda) kada su protjerani iz Senja u Otočac i Brinje prije 400 godina. Spoj tradicije i povijesti, na jedan vedar i neobičan način, doživjeli smo i mi – donijevši naš pačvork i novi Pfaffov šivaći stroj.

U nizu pačvoraka, koji se spajaju u jedinstvenu uskočka kapu grada Senja, svoje mjesto našao je i naš pačvork koji prikazuje dječju radost – radost naših učenica. Prisutnima smo kratko demonstrirali rad na novom šivaćem stroju, usporedili ga sa starijim izdanjem šivaćeg stroja, družili se, upoznali s mjestom i uživali u lijepom danu. Prisjetili smo se uvijek popularne bajke Crvenkapice čije ime nosi ovaj projekt.

Fotografije s druženja pogledajte u galeriji fotografija.

objavio: Mateja Posavi Došen   datum: 29. 4. 2018.

Static HTML