PŠ Hrvatsko Polje

Izvanučionička nastava u grad Otočac

PŠ Hrvatsko Polje – Koliko god mislili da poznajemo svoj zavičaj i mjesto u kojem živimo istražujući uvijek otkrijemo nešto novo i zanimljivo. Širenje znanja ali i ljubavi prema zavičaju poziv je svakome od nas. S tim ciljem posjetili smo grad Otočac i sudjelovali na izvanučioničkoj nastavi.

Nastavu nismo započeli, kao i obično, u učionici nego na školskom igralištu gdje smo se sastali i uz pomoć plana mjesta uputili na svoje prvo odredište – Muzej Gacke. Kustos muzeja gosp. Dubravko Grčević upoznao nas je u kratkim crtama sa životom Japoda, a detaljnije s bogatom zbirkom japodskog nakita.

Inspirirani japodskim nakitom zaputili smo se u radionicu gđe. Elizabete Božičević, inače poznate lokalne dizajnerice nakita, koja svoju inspiraciju godinama pronalazi upravo u japodskom nakitu. Nadaleko poznati komad nakita je gačanska kopča za koju je dobila i brojna priznanja. U nekim od tehnika izrade nakita smo se i okušali. Crtali smo i modelirali. Od žice smo izradili fibule, gačanske kopče, kao privjesak za lančić. Stečena znanja zasigurno će nam pomoći u daljnjoj realizaciji školskog projekta Japodski nakit.

Želeći doznati nešto više o turističkoj ponudi Medna staza, jer istoimeni projekt provodimo u školi, posjetili smo Turističku zajednicu grada Otočca. Gđa. Zdenka Kostelac upoznala nas je s radom turističke zajednice i na koncu s turističkom ponudom Medna staza. Kad proizvedemo med možda ćemo i mi jednog dana biti upisani kao mali pčelari na tu kartu. U znak sjećanja na naš posjet izradili smo veliku pčelu radilicu i darovali je turističkoj zajednici.

Primjena jezičnog sadržaja važna je kao i snalaženje u prostoru. Iskoristili smo priliku i ponovili pravilo pisanja ulica i trgova nakon što smo prošetali nekima od njih i proučili plan grada.

Prošetali smo i Forticom, uživali u miru, ljepoti i povijesnom bogatstvu tog mjesta. Provjerili smo znanje snalaženja u prostoru uz pomoć kompasa, promatrali ostatke kule (tlocrt) i bacili pogled na grad. Pješačku turu završili smo utrkom niz Forticu.

A kako je Fortica vezana uz priču o Frankopanima, u parku Hrvatske gačanske memorije izdvojili smo Žigmunda Frankopana.

Izvanučioničku nastavu završili smo u dječjem parku skupljajući kestene i rekreirajući se na dječjim spravama.

Pogledajte galeriju fotografija

objavio: Mateja Posavi Došen   datum: 6. 10. 2022.

Static HTML

« Svibanj 2024 »