PŠ Hrvatsko Polje

Što li je lijep naš zavičaj!

PŠ Kompolje i PŠ Hrvatsko Polje - Svima je uvijek mio i drag rodni kraj i zavičaj, a da bi ga se moglo više voljeti, potrebno ga je i bolje upoznati. Učinili su to učenici 3. i 4. razreda PŠ Kompolje i 1. i 3. razreda PŠ Hrvatsko Polje u sklopu izvanučioničke nastave, posjetivši gradsko središte svog zavičaja, grad Otočac. Nastavni program imao je za cilj pobliže upoznati širi zavičaj, posebno njegovo gradsko središte, te kulturno-povijesne spomenike i ustanove koje u njemu postoje. Praktično utvrditi svoje znanje iz snalaženja u prometu i prometne povezanosti, utvrditi znanje iz medijske kulture i pisanog izražavanja. Kako je izgledao program posjeta pročitajte u nastavku i pogledajte u galeriji fotografija.

Obilazak grada započeli su posjetom Turističkoj zajednici grada Otočca u kojoj su dobili na poklon razglednice s motivima zavičaja. Iste razglednice je dio učenika napisao i poslao na pošti, dok se druga polovica učenika okušala u pisanju i slanju pisma. Poštujući prometna pravila za pješake, stigli su do stanice Hrvatskog radio Otočca gdje su ih primili ljubazni djelatnici. Snimili su emisiju s veselom voditeljicom Sanjom i preslušali istu u režiji. Utvrđivanje sadržaja iz medijske kulture nastavili su u Narodnoj knjižnici Otočac gdje ih je dočekala knjižničarka Ljerka. Upoznali su se s radom i boravkom u knjižnici. Dio koji im je plijenio najviše pažnje bio je kutak za najmlađe članove. Miris knjiga i tišina prostora knjižnice pobudio je dječju maštu. Poticaj za likovno izražavanje bile su naslovnice dječjih knjiga. Najviše radova bilo je s motivom bijelog jelena iz istoimene knjige.

Nakon posjeta knjižnici uslijedila je rekreacijska stanka u dječjem parku. Pažnju su privlačili susjedni kameni kubusi iz Gačanskog parka koji su posjetili nakon tjelesnih aktivnosti. U tišini su prošetali prostorom crkve Presvetog Trojstva. Tišina koju su osjećali ubrzo je prestala kada su izišli iz crkve i promatrali gradsku gužvu s glavnog gradskog trga. Bilo je i vrijeme za marendu pa su potražili obližnju pizzeriju. Punijeg želuca lakše je bilo krenuti dalje. Zaustavili su se pokraj zgrade Gackog pučkog otvorenog učilišta i odabrali posjetiti muzej kroz koji ih je provela kustosica Snježana. Djevojčice su bile zadivljene japodskim nakitom, a dječaci oružjem iz Domovinskog rata. Ponovili su neke likovne tehnike razgledajući postavljenu likovnu izložbu i dijelom se vratili u prošlost posjetivši etno kuću.

Brzo je nastavi došao kraj. Rekli bi učenici da im ova nastava najbrže prođe i pritom ne požele ići svojim domovima. Ispunjeni novim znanjima i iskustvima, bogatiji i sretniji vratili su se svojim kućama.

objavio: Mateja Posavi Došen   datum: 7. 6. 2016.

Static HTML