Preventivni program ''Udaj se kad si spremna''

Psihologinja je u 8.a razredu dana 7. prosinca 2020.g. provela radionicu i prikazivanje dokumentarnog filma ''Udaj se kad si spremna''. Dokumentarni film „Udaj se kad si spremna“ snimljen je za istoimeni projekt „Udaj se kad si spremna“.  Cilj radionice i prikazivanja filma bio je promicati nastavka obrazovanja u srednjoj školi nakon osnovne škole za učenike 8.r, naročito učenike romske nacionalne manjine.

U suradnji s udrugom žena Romkinja Romsko srce psihologinja je provela preventivni program s učenicima 8.a. Učenici su pogledali film ''Udaj se kad si spremna'' i kritički raspravljali s psihologinjom o temi nastavka obrazovanja, razvojnom tijeku pojedinca te važnim događajima u životu pojedinca. Zauzimajući tuđu perspektivu učenici su na kraju donijeli zaključke o potrebi nastavka školovanja zbog bolje i sigurnije budućnosti pojedinca.

Trajanje dokumentarnog filma je 25 minuta, produkcija Nadica Balog, režija Ivan Kristijan Majić.

Film je snimljen po istinitim događajima iz života Roma na području Baranje.

U filmu Romkinje i Romi pričaju u njihovom teškom djetinjstvu, ranoj i prisilnoj udaji, razlozima udaje, ženidbe i bračnom životu. Pričaju nam o tome kako je došlo do braka, o svojim supružnicima, što su sve proživjeli s njima, bračnom životu općenito, i svom odnosu s roditeljima. Osim toga, ističu na kraju filma važnu pouku za sve učenike.

Film je snimljen u sklopu projekta "Udaj se kad si spremna" uz finacijsku potporu EU kroz Program jednakosti, prava i građanstva, te sufinanciranje Ureda za udruge Vlade RH, te pomoć u snimanju od strane Ministarstva unutarnjih poslova.

objavio: Ivana Lemut   datum: 7. 12. 2020.