preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
e-Škole

e-Škole

ednevnik

 

pet za net

 

logo portal za skole

logo lms carnnet

logo carnet

 

 

logo suradnici

edu hr logo

 

 

 

cert logo

google logo

 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 12. 12. 2011.

Ukupno: 998392
Danas: 20

o ovisnostima

Mnogim mladim ljudima se dogodi da u određenom dijelu svoga života dođu pod utjecaj sredstava ovisnosti. Roditelji se tad pitaju zašto se to dogodilo baš njihovom djetetu? Također mnogi roditelji se pitaju što mogu učiniti kako bi spriječili moguće nastajanje ovisnosti kod njihove djece, odnosno što učiniti u slučaju sumnje na konzumaciju sredstava ovisnosti? 


 

Ovisnost

Ovisnost se može odrediti kao stanje kada bez nečega ne možemo funkcionirati.

Postoje dvije vrste ovisnosti, psihička i fizička.

Psihička ovisnost – potreba za uzimanjem supstance zbog produžetka psihičkih efekata, npr. euforije, koja predstavlja naglašen osjećaj zadovoljstva.

Fizička ovisnost – pojava kod koje prestanak uzimanja supstance prouzrokuje poremećaje u radu tijela.

 

Najuočljiviji znak početka razvijanja bolesti ovisnosti je PROMJENA PONAŠANJA.

Pri tome bi roditelji trebali obratiti pažnju na:

djetetov uspjeh u školi – ako je uspjeh postao lošiji, treba se provjeriti koji je uzrok lošijeg uspjeha u školi. Ne znači da svako popuštanje u školi predstavlja konzumaciju droga, mogu postojati drugi uzroci, ali ako se dijete drogira onda uz to vrlo često ide i popuštanje u školi.

redovitost odlaska u školu – ako dijete ne odlazi redovito u školu, roditelji bi se trebali pitati zašto izostaje iz škole. Čest su uzrok lošije ocjene, a osim toga, uzrok može biti i sastajanje sa društvom.

količinu novca koju dijete troši – ako troši sve više, a ne kupuje neke stvari, čini vam se da ne znate gdje taj novac odlazi

promjene u socijalnim aktivnostima – druži se sa „čudnim“ društvom, naglo mijenja najbolje prijatelje

 

Međutim, važno je uzeti u obzir da niti jedan od gore navedenih pojava sami za sebe nisu nužno pokazatelji ovisnosti. O sumnji na ovisnost možemo goviriti tek onda kada se istovremeno pojavi većina od gore navedenih situacija.

Bolest ovisnosti ne nastaje odjednom. To je proces koji zahtijeva vrijeme. Najbolji put ka izlječenju je ŠTO RANIJE REAGIRANJE RODITELJA.

Roditelji još trebaju znati i da:

- svako dijete može početi uzimati drogu, pa čak i vaše

- roditelji imaju ključnu ulogu u tome da li njihova djeca koriste drogu

- postoje jednostavne vještine kojima roditelji mogu pomoći svojoj djeci da izbjegnu droge (praćenje djetetovih aktivnosti, društva, poticanje i nagrađivanje djetetovih uspjeha).

 

Što roditelji mogu učiniti?

Komunicirajte sa svojom djecom, pratite njihov uspjeh u školi, upoznajte njihove prijatelje, upozorite djecu na njihove obaveze, uključite ih u život obitelji. Ako uočite problem, ne bježite od njega. Ako vam je potrebna pomoć, zatražite ju od stručnih osoba (nastavnici, profesori, pedagozi, psiholozi, liječnici školske medicine, socijalni radnici...).

Ono što je vjerojatno najvažnije od svega, jest da roditelji trebaju od početka života njihove djece uspostavljati i održavati odnos pun povjerenja. Ukoliko dijete nema povjerenja u roditelja, teško će mu ispričati svoje probleme. Nije nam teško zamisliti koje dijete će biti sklonije konzumiranju sredstava ovisnosti, ako usporedimo tinejdžera koji živi u obitelji punoj sukoba i kaosa i tinejdžera koji živi u obitelji punoj razumijevanja, povjerenja i strpljenja.

 

Odgojni stilovi

Odgojni stilovi mogu imati velikog utjecaja na kasnije moguće konzumiranje sredstava ovisnosti. Tako je autoritarni stil odgoja, u kojem roditelji pokušavaju imati potpunu kontrolu nad djecom a istovremeno pružaju malo topline, vrlo nepovoljan za zadovoljstvo životom djeteta, što je istovremeno povezano sa većom vjerojatnošću konzumiranja sredstava ovisnosti. Popustljivi stil odgoja, kod kojega roditelji pružaju puno ljubavi ali imaju malo kontrole nad djetetom i zanemarujući stil odgoja, kod kojega roditelji niti pružaju ljubav niti se trude imati kontrolu, također nisu povoljni za prevenciju ovisnosti.

Najkvalitetniji odgojni stil roditelja je autoritativni stil koji podrazumijeva davanje puno pažnje i ljubavi djetetu, ali istovremeno i velika količina kontrole nad djetetom. Ovakav odgojni stil zahtijeva veliki angažman, puno energije i strpljenja. Strpljivo čekanje da dijete samo nauči određenu aktivnost zahtijeva puno veći angažman, nego kada mi umjesto njega to brzo uradimo, ali dugoročno ima povoljnije ishode za dijete.

 

Što roditelji mogu reći djeci?

- većina ljudi koje istinski poštuješ i kojima vjeruješ ne uzimaju drogu

- biti pod utjecajem droge ima negativne posljedice (zdravstveni rizik, problemi s obitelji, društvom, policijom);

- ne uzimati drogu ima pozitivne posljedice (poštuju te prijatelji, poštuješ sam sebe, zdravo i nesmetano se razvijaš )

- mlade osobe mogu naučiti kako donijeti pravu odluku i oduprijeti se negativnom utjecaju vršnjaka

 

Za one koji žele više znati o psihologiji ovisnosti mogu pročitati knjigu: Važno je ne započeti, ili Terminološki opisni rječnik ovisnosti. Vrlo je zanimljiv i vodič u borbi protiv ovisnosti pod nazivom: Gdje se kriju opasnosti. Također pogledajte i brošuru: Što roditelji moraju znati. Za učenike se preporuča brošura: Ne toni u ovisnost

 

 

 

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Danijela Jandrić   datum: 18. 3. 2012.

 

Ova mrežna stranica koristi kolačiće (Cookies) u svrhu poboljšanja Vašeg korisničkog iskustva. 

Detaljnije informacije dostupne su putem sljedeće poveznice


Kalendar rada
Priloženi dokumenti:
2023-2024.png


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Oglasna ploča

Školska knjižnica

Javno savjetovanje

Korisni linkovi
Institucije

Obrazovanje


Arhiva dokumenata

RSS Reader




preskoči na navigaciju