Upisi u srednju 2020. -važne informacije učenicima i roditeljima

Započeo je postupak  prijava i upisa u srednju školu za školsku godinu 2020./2021. Sve detaljne informacije dostupne su na mrežnoj stranici Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole.

U nastavku donosimo neke važne informacije.

Svi važni dokumenti dostupni su na stranici Upisi.hr (desni stupac):

• publikacije „Prijave i upisi u srednje škole za školsku godinu 2020./2021. – Idemo u srednju!"  ( dostupne su različite publikacije za redovne učenike i učenike s teškoćama)
  • Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2020./2021
  • Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole i Pravilnik o izmjenama i dopunama

U nastavku donosimo  neke važne  informacije:

Razredni odjeli za sportaše

• Svi kandidati koji su zainteresirani za upis u razredne odjele za sportaše moraju iskazati svoj interes za upis u razredne odjele za sportaše kroz sustav NISpuSŠ na kartici “Moji podaci” od 1. do 8. lipnja 2020. godine.

Redovni učenici

• Početak prijava obrazovnih programa -  8. 7. 2020.
  • Završetak prijave obrazovnih programa koji zahtijevaju dodatne provjere - 12. 7. 2020.
  • Provođenje dodatnih ispita i provjera te unos rezultata - redovni učenici-  13.7.-16.7.2020.
  • Rok za dostavu dokumentacije redovitih učenika (stručno mišljenje HZZ-a i ostali dokumenti kojima se ostvaruju dodatna prava za upis) -13.7.2020.
  • Unos prigovora na osobne podatke, ocjene, natjecanja, rezultate dodatnih provjera i podatke na temelju kojih se ostvaruju dodatna prava za upis - 20.7.2020.
  • Brisanje s lista kandidata koji nisu zadovoljili preduvjete -21.7.2020.
  • Završetak prijava obrazovnih programa i početak ispisa prijavnica- 22.7.2020
  • Krajnji rok za zaprimanje potpisanih prijavnica (učenici dostavljaju razrednicima ) - 24.7.2020.
  • Brisanje s lista kandidata koji nisu zadovoljili preduvjete ili dostavili prijavnice - 24.7.2020.
  • Objava konačnih ljestvica poretka-25.7.2020.
  • Dostava dokumenata koji su uvjet za upis u određeni program obrazovanja srednje škole (potvrda školske medicine, potvrda obiteljskog liječnika ili liječnička svjedodžba medicine rada, i ostali dokumenti kojima su ostvarena dodatna prava za upis) u srednju školu - 27.7. - 31.7.2020.
  • Dostava potpisanog obrasca o upisu u I. razred srednje škole (upisnice) u srednju školu u koju se učenik upisao (škole same određuju točne datume za zaprimanje upisnica i dodatne dokumentacije unutar ovdje predviđenog razdoblja i objavljuju ih na svojoj mrežnoj stranici i oglasnoj ploči škole) - 27.7. - 31.7.2020.

Učenici s teškoćama

• Kandidati s teškoćama u razvoju prijavljuju se u županijskim upravnim odjelima te iskazuju svoj odabir s liste prioriteta redom kako bi željeli upisati obrazovne programe - 8.6.-26.6.2020.
  • Provođenje dodatnih provjera za kandidate s teškoćama u razvoju i unos rezultata u sustav - 1.7. - 2.7.2020.
  • Rangiranje kandidata s teškoćama u razvoju sukladno listama prioriteta- 3.7.2020.
  • Dostava dokumenata koji su uvjet za upis u određeni program obrazovanja srednje škole (potvrda školske medicine, potvrda obiteljskog liječnika ili liječnička svjedodžba medicine rada, i ostali dokumenti kojima su ostvarena dodatna prava za upis) u srednju školu - 27.7. -31.7. 2020.
  • Dostava potpisanog obrasca o upisu u I. razred srednje škole (upisnice) u srednju školu u koju se učenik upisao (škole same određuju točne datume za zaprimanje upisnica i dodatne dokumentacije unutar ovdje predviđenog razdoblja i objavljuju ih na svojoj mrežnoj stranici i oglasnoj ploči škole)- 27.7. -31.7. 2020.

Važne napomene učenicima i roditeljima

Obaveza je učenika i roditelja da odmah nakon prijave u sustav izvrše detaljnu provjeru upisanih osobnih podataka i ocjena i natjecanja. Sve eventualne pogreške koje su uočili u sustavu, učenik i roditelj dužni su što prije prijaviti razredniku.

Molimo učenike i roditelje da obrate pažnju na Kalendar upisnih rokova i Hodogram aktivnosti koji je dostupan u Publikacijama, a koji se razlikuje za različite kategorije kandidata. Posebno treba obratiti pažnju na datum početka i završetka prijava obrazovnih programa. Dostupne su različite publikacije za redovne učenike i  učenike s teškoćama u razvoju.

Također, važno je naglasiti da pojedini obrazovni programi zahtijevaju dodatne provjere. Rokovi za prijavu obrazovnih programa koji zahtijevaju dodatne provjere kao i termini dodatnih ispita dostupni su u Publikacijama.  Ovi termini su samo okvirni. Točni termini bit će objavljeni na mrežnim stranicama srednjih škola koje provode dodatne provjere. Učenike koji se upisuju u programe koji zahtijevaju dodatne provjere pozivamo da prate  informacije koje se objavljuju na mrežnim stranicama srednje škole koju su prijavili, kako se ne bi dogodilo da propuste informacije o terminima dodatnih ispita.

Neke kategorije učenika ostvaruju pravo na dodatne  bodove temeljem dodatnih i posebne elemenata vrednovanja. Detaljnije informacije dostupne su u publikacijama.

Pozivamo roditelje i učenike da redovito prate nove informcije na mrežnim stranicama upisi.hr  kako bi bili pravovremeno upoznati s novim informacijama.

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 4. 6. 2020.